KIBRIS TURUMUZ

    KIBRISDA GEZİLECEK YERLERİN

                        RESİMLERİ 

 

                                     

 

 

 

 

 

 

 

 

Kıbrıs'ın tarihinin önemli olaylarına şahit olan Bayraktar Camii, Lefkoşa'da bulunmaktadır. Caminin yapılmasının da bir öyküsü vardır. 

Kıbrıs'ın fethi sırasında Lefkoşa'yı alabilmenin tek yolu surlarla çevrili alanı geçebilmekti. 1570 Cuma günü, Türkler surları tırmanmıştır ve askerlerin bayraktarı Kostanza burcuna elindeki bayrağı dikmeyi başarmıştır. Fakat o anda düşman asker tarafından şehit edilmiştir. Bayraktar, düştüğü yere gömüldü ve 1754 yılında Vali Hasan Sadık Ağa tarafından buraya bir türbe ile cami yaptırıldı. Adına da Bayraktar Camii denildi. Kıbrıs'ın tarihi değerleri arasında bulunan Bayraktar Camii, tatilinizin güzel bir parçasını oluşturabilir. Kıbrıs'ın gezilecek yerleri arasında; Mavi KöşkSarayönü CamiiNamık Kemal

Zindanı ve Müzesi de bulunmaktad

 

Kıbrıs'ın hem tarihini hem de doğal güzelliğini gözler önüne serer Girne Limanı.

Liman eski dönemlerde Avrupa ve Anadolu'ya harnup ve tuz için ambar olarak kullanılmaktaydı. Yine o dönemlerde limana gümrük binası ve dalgakıran yapıldı.

Günümüzde marina işletmesi olarak kullanılan Girne Limanı'nın yakınlarında birçok cafe ve restoran bulunuyor. Girnelilerin ve bölgeye gelen turistlerin uğrak mekanıdır ve Girne Kalesi'ne yakın bir konumda yer alır

 

VENEDİK PLACE

 
Namık Kemal Meydanı'nın batısında bulunan Venedik Sarayı, 13. yüzyılda inşa edilmiştir. Lusignanlar tarafından yapılan Venedik Sarayı, ilk yapıldığı dönemlerde kraliyet sarayı olarak tasarlanmıştır. 

Kıbrıs kralları 1369 yılına kadar bu sarayda oturmuştur. Gördüğü bir deprem sonucunda Venedik Sarayı yıkılmıştır. Günümüze kalan kalıntıları ise; Salamis'ten getirilen dört sütunu taşıyan üç kemerli giriş vardır. Bu kemerlerin birinde 1552 yılında Kıbrıs yöneticisi olan Yüzbaşı Giovanni Renier'in arması vardır. Kıbrıs tatilinizde Venedik Sarayı'nı ziyaret edeceğiniz yerlere ekleyebilirsiniz. Kıbrıs'ın en çok ziyaret edilen yerleri arasındaki Mavi Köşk'ü, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi'ni, Sarayönü Camii'ni, Batık Gemi Müzesi'ni ve Soli Harabeleri'ni kesinlikle görmelisiniz.
 
 
CAFER AĞA MCAMİ
 
 
Girne'de bulunan Kıbrıs Cafer Ağa Camii, Kıbrıs Valisi Ağa Cafer Paşa tarafından yaptırılmıştır. 1589 yılından bu yana ayakta kalıp günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. 

Cami tek şerefeli ve tek minarelidir. Kuzey duvarında yer alan ahşap kafes yapıya değişik bir görünüm eklemektedir. Kıbrıs'ın tarihi değerlerinden biri olan Cafer Ağa Camii'nin güneydoğusunda ise bir çeşme vardır. Adı Hasan Kavizade Hüseyin Efendi Çeşmesi olan bu yapının yanında da üç kemer bulunmaktadır. Kemerlerde olan kabartma sanatı görülmeye değer. Tatiliniz sırasında Kıbrıs Cafer Ağa Camii'ni listenize ekleyip gezeceğiniz yerlere dahil edebilirsiniz. Sonrasında; Antiphonitis KilisesiNamık Kemal Zindanı ve MüzesiAyios Philon Kilisesi de ziyaretlerinizi bekliyor olacak.
 
 
 
AYORGİ KİLİSESİ
 
Kıbrıs'ın tarihi değerleri arasında olan Ayios Philon Kilisesi, adını 4. Yüzyılda yaşayan ve Hristiyanlığı yaygınlaştırmaya çalışan bir piskopostan alır. 

Kilise ise 5. yüzyılda inşa edilmiştir. Ayios Philon Kilisesi, Dipkarpaz Köyü'nün kuzeyinde ve deniz kıyısında bulunmaktadır. Kıbrıs'ın turistik gezi alanları arasında olan kilise 802 yılında Araplar tarafından bir saldırıya uğrayan kentle birlikte harap olmuştur; fakat 12. yüzyılda tekrar inşa edilmiştir. Ayios Philon Kilisesi'ni ziyaret ettikten sonra; Antiphonitis Kilisesi'ni, Kıbrıs Cafer Ağa Camii'ni, Namık Kemal Zindanı ve Müzesi'ni, Panagia Kanakaria Kilisesi'ni ve Mavi Köşk'ü gezebilir ve tarihi yolculuğunuza devam edebilirsin
 
 
NAMIK KEMAL HAPİSHANESİ
 
Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak hizmet veren bina; Venedik Sarayı'nın avlusunda bulunmaktadır. Ünlü şair Namık Kemal'in 1873 yılında İstanbul Gedik Paşa Tiyatrosu'nda sergilediği “'Vatan Yahut Silistre”' oyunu sürgün hayatının başlamasına sebep olmuştur. 

1873 yılında Kıbrıs'a sürülen Namık Kemal, iki katlı yapının alt katındaki zindana kapatıldı. Zaman geçtikçe Kıbrıs Mutasarrıfı Veyis Paşa tarafında üst kata çıkarılmıştır. Sürgün hayatına V. Murat'ın affıyla son verilmiştir. Ünlü şairin sürgün döneminde yaşadığı bina, günümüzde Namık Kemal Zindanı ve Müzesi olarak ziyaretlere açıktır. 1993 yılında hizmete girmiştir ve Kıbrıs'ta tatil yapanların mutlaka gezip gördüğü yerler arasındadır. 

Siz de tatiliniz sırasında hazırladığınız gezi listenize Namık Kemal Zindanı ve Müzesi'ni ekleyebilirsiniz. Kıbrıs'ın tarihi kalıntılarının zenginliği sizleri farklı yapılara farklı yaşanmışlıklara götürmeyi unutmayacak. Antiphonitis KilisesiAyios Philon KilisesiKıbrıs Cafer Ağa CamiiMavi KöşkPanagia Kanakaria KilisesiBüyük HanBayraktar CamiiVenedik SarayıPanagia Theodokou Kilisesi ve Can Bulat Müzesi gezi listenizi oluşturacak isimler arasında olabilir.
 
 
BÜYÜK HAN
Kıbrıs'ın ilk Osmanlı Valisi Beylerbeyi Muzaffer Paşa tarafından 1572 yılında yaptırıldığı düşünülen Büyük Han, görkemli mimarisiyle birçok turistin ziyaret ettiği yerler arasındadır.

Büyük Han'ın çok fazla bilinmesinin sebebi; Lefkoşa'daki Türk eserlerinin başında gelmesidir. Kıbrıs tatilinizde, plajların, kumların, güneşin tadını çıkarırken, Büyük Han'ı gezi listenize ekleyip, ziyarette bulunabilirsiniz. Mimarisinde kullanılan taşlar çeşitli yapılardan ve farklı yerlerden alınmıştır. Avlunun ortasındaki mermer sütunlar göz alıcı parçalarından biridir. Türk mimarisinin önemli örneklerinden biridir ve odalar, dükkanlar, ofis ve depo olarak kullanılan alanları gezerken gerçekten büyük bir yapının içerisinde olduğunuzu hissedeceksiniz. Kıbrıs tatilinize Büyük Han'ın yanı sıra; Boğaz Şehitliği'ni, Can Bulat Müzesi'ni, Venedik Sütunu'nu, Panagia Kanakaria Kilisesi'ni, St. Barnabas Manastırı'nı, Panagia Theodokou Kilisesi'ni, Halk Sanatları Müzesi'ni ve Cengiz Topel Anıtı'nı ziyaret edebilirsiniz.
 
 
CENGİZ TOPEL ANITI
 
 
 
 
Türk Pilot Yüzbaşı Cengiz Topel, Kıbrıs'ta Türk Hava Kuvvetlerinin uyarı uçuşunda, uçaksavarlar tarafından uçak vurulunca paraşütten atlamıştır; fakat Rumlar tarafından hastaneye kaldırılsa da hayatını kaybetmiştir. Anısına yapılan Cengiz Topel Anıtı, günümüzde turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Aynı zamanda Kıbrıs'taki ilk pilot kaybımızdır Cengiz Topel.Eskişehir'de, Sakarya'da, Samsun'da, Tokat'ta,Şanlıurfa'da, İstanbul-Bakırköy'de, Mersin'de,Zonguldak'ta, Konya'da, Afyonkarahisar'da, Trabzon'da bulunan okullara ismi verilmiştir. Aynı zamanda Cengiz Topel adını taşıyan camiler ve caddelerde bulunmaktadır. Kıbrıs'ta da Cengiz Topel adına anıt yapılmıştır. turistik gezi alanları arasında bulunan Cengiz Topel Anıtı'nı listenize ekleyebilirsiniz. Boğaz ŞehitliğiBüyük HanHalk Sanatları MüzesiSoli Harabeleri de Kıbrıs'ın gezilecek yerleri arasındadır.
.:: Mescidi Nebevi ::.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

.:: Mescidi Haram ::.

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player

online Destek